Książki wciąż stanowią uniwersalny typ prezentu na liczne okazje. Urodziny, imieniny, pierwszą komunię, Dzień Matki, Dzień Ojca czy inne. Istotne jest jednak to, aby lekturę kupić z wyczuciem. To jest warto upewnić się, co właściwie lubi czytać osoba, której wręczamy prezent – jakie gatunki, serie, bohaterowie są jej ulubionymi. Wśród młodszych czytelników dużym zainteresowaniem cieszą się powieści science fiction oraz fantasy. Jednym z bardziej wartościowych przedstawicieli tej pierwszej kategorii jest Diuna autorstwa Franka Herberta. Jest to pierwszy tom sześcioczęściowego cyklu, który stanowić może świetne wprowadzenie do autorskiego uniwersum.

Oryginalny koncept i barwni bohaterowie

Herbert zasłynął precyzją, jaka charakteryzowała przedstawiony przez niego świat w Kronikach Diuny. Z pozoru jałowa planeta, która jednak ma do zaoferowania o wiele więcej, niż na początku mogłoby się bohaterom wydawać. Arrakis, czyli przestrzeń, w której rozgrywa się cała fabuła części pierwszej, to jedna wielka pustynia. Jednak pod piaskiem kryje się tajemnicza i niezwykle kusząca substancja – melanż. Ta umożliwia podróże kosmiczne, jest w stanie przedłużać życie oraz pozwala na przewidywanie przeszłości. Tak zróżnicowane właściwości powodują, że bardzo szybko staje się najbardziej pożądaną substancją w całym uniwersum wykreowanym przez Franka Herberta.

Rozrywka z najwyższej półki

Diuna może stanowić idealny pomysł na prezent dla wszystkich tych, którzy poszukują w gatunku science fiction czegoś więcej. Herbert funduje swoim czytelnikom liczne zwroty akcji, tajemnice, które niszczą dotychczasowe relacje czy więzy rodzinne oraz niezwykle charyzmatycznych bohaterów. To wszystko jednak umieszczone jest w jednym z bardziej oryginalnych literackich światów. Sama powieść napisana jest prostym i zwięzłym językiem (szczególnie jeśli chodzi o dłuższe fragmenty opisów krajobrazu) – dzięki czemu nie przytłacza czytelnika i pozwala mu wniknąć w fabułę. Diuna sprawdzi się i u młodszych fanów fantastyki, i u jej starszych miłośników. Z racji na to, że Herbert w pierwszej części poświęca sporo czasu na przedstawienie zasad fikcyjnego uniwersum, nie poleca się sięgania po inne tomy przed tomem pierwszym. Jeżeli zależy nam na większym upominku, możemy pomyśleć o zakupie całego pakietu Kronik Diuny, w którego skład wchodzi sześć książek. Jest to bogato zilustrowany zestaw, który już pod samym względem wizualnym stanowić może niemałą atrakcję.

Kawa zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com